KOMUNIKAT ASF

przez | 18 listopada, 2019

Komunikat o wystąpieniu przypadku Afrykańskiego Pomoru Świń u dzika (2019-11-15)

 
 

W województwie lubuskim, w pobliżu Wschowy, zdiagnozowano odosobniony przypadek wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń.  Najbliższy przypadek wykryty u dzika w skali kraju jest zlokalizowany w odległości ok. 360 km od miejsca znalezienia dzika pod Wschową. Natomiast najbliższe ognisko występowania choroby u świń w odległości ok. 300 km. Próbki do badań z regionu zostały pobrane od dzika potrąconego przez samochód.

Dzisiaj pełniący obowiązki Wojewody Lubuskiego, Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu udział wzięli Szymon Giżyński Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr n. wet. Mirosław Welz Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Władysław Dajczak Poseł na Sejm oraz przedstawiciele służb wojewody.

W związku z powyższym pełniący obowiązki Wojewody Lubuskiego, Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak wyda dzisiaj rozporządzenie, które wyznacza obszar skażony o 5 kilometrowym promieniu ( obejmujący częściowo powiat wschowski oraz powiat nowosolski). Dokument ureguluje również nakazy i zakazy skierowane do rolników, hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych.

W obszarze skażenia żadne z gospodarstw- na dzisiaj- nie prowadzi hodowli trzody chlewnej. Informujemy, że w wyznaczonej strefie służby sanitarne, weterynaryjne, policja, straż pożarna, leśnicy oraz myśliwi będą prowadzili działania określone w rozporządzeniu Wojewod